Mehmet VARIŞLI

Google’da en çok bunları arıyormuşuz

En çok kullandığımız arama motorlarından biri olan Google,  Türkiye için 7 aylık arama sonuçlarını yayımladı. İşte Google’da en çok aradığımız o kelimeler…

Google’da en çok aranan anahtar kelimeler arasında; “Youtube”, “Facebook”, “radyo”, “dizi izle”, “Google”, “Kurtlar Vadisi”, “oyun”, “tv izle”, “face” sözcükleri yer alıyor.

Yedi aylık süreçte en fazla yükselişe geçen kelimelerin ise; “Halk TV”, “Survivor”, “Spartacus”, “Cem Yılmaz”, “Karadayı”, “Müslüm Gürses”, “dizimag”, “e-okul”, “Google”, “hava durumu” olduğu biliniyor.

Türkiye genelinde sağlık kategorisinde en çok aranan anahtar kelimeler; “SGK”, “Bursa”, “randevu”, “merhamet”, “Nil Erkoçlar”, “Rüzgar Erkoçlar” iken, “Seyahat” kategorisi ise; “THY”, “İstanbul”, “uçak”, “Pegasus”, “pepe”, “uçak bileti”, “Anadolu”, “Onur Air”, “Metro”, “Kamil Koç”, “Gezi Parkı” ve “Andorra” olmuş.

Türkiye genelinde siyaset kategorisinde en çok aranan anahtar kelimeler; CHP,MHP,AKP,BDP oldu. Gezi olaylarından sonra siyaset konusunda daha ince eleyip sık dokuyan vatandaşlar yaşadıkları bölgede kimlerin daha iyi hizmet vereceği konusunda araştırma yaparken Av. Selami Öztürk, Mustafa Kara, İsmail Ünal, Mustafa Sarıgül en çok arananlar listesinde yer alırken Alaattin Köseler’in arama istatistiklerinde yakaladığı yükseliş göze çarpıyor.

Kategoriler arasında yer alan spor aramalarında ise; “Galatasaray”, “lig”, “Fenerbahçe”, “Fotomaç”, “Lig TV”, “Spor”, “Maç”, “Madrid Galatasaray”, “Galatasaray Schalke”, “Drogba”, “Benfica”, “Schalke” ve“Bayern Münih” sözcükleri etkili oldu.

Dünya genelinde en çok aranılan kelime grupları ve anahtar sözcükler; “Facebook”, “YouTube”, “Google”, “Hotmail”, “free”, “you”, “Yahoo”, “mail”, “Gmail”, “fb” iken dünyaca ünlü ve en hızlı yükselişe geçen gündem aramaları ise; “Instagram, “Ask.fm”, “olx”, “Outlook” ve“ask” sözcükleriyle gerçekleşmiş.


  1. ilginç 🙂 ad*lt kelimeler yok hayret 🙂

  2. Mehmet dedi ki:

    evet enteresan bi durum

Bir Yorum Yazın