Mehmet VARIŞLI

Php İle Dil Sistemi

  • 4 sene önce, Mehmet VARIŞLI tarafından yazılmıştır.
  • 0 Yorum
  • Php,Web
  • 2.650

php-dili

Merhaba arkadaşlar, yeni bir uygulama yazısıyla karşınızdayım. Bu yazıda, Php ile sitelerinize çoklu dil desteği nasıl sağlayabileceğinizi anlatacağım. Bu yazıda anlattığım mantığı kullanarak istediğiniz kadar dil seçeneği olan bir site ya da uygulama yapmanız mümkün olacak. Dil seçeneğini artırmanız için yapmanız gereken, sadece bir tane dil dosyasını kopyalayıp eklemek istediğiniz dile göre uyarlamak kadar basit olacak. Ama şunu belirteyim, eğer Arapça gibi sağdan sola doğru okunan bir dil eklemek isterseniz, bu tarz diller için stil değişikliğine de gitmeniz gerekmektedir. Demek istediğim, farklı bir dil yapısı için farklı bir css dosyasına ihtiyacınız olacağıdır. Bu önemli noktayı da açıkladığıma göre basit bir çok dilli uygulama geliştirebiliriz.

Yukarıda uygulamamızın ana sayfasını oluşturduk. Seçilen dil seçeneğine göre sayfamıza dil dosyamızı çağırıp burada girilen değerleri uygun yerlerde gösterdik. Ayrıca, açılış sayfası dil seçeneğini de Türkçe olarak ayarladık. Şimdi de iki farklı (Türkçe ve İngilizce) dil dosyamızı oluşturalım.

Türkçe dil dosyamızı oluşturup içerisine Türkçe sayfada görünmesini istediğimiz şekilde değerlerimizi girdik. Bu dosyanın aynısı İngilizce için de yapacağız.

İngilizce dil dosyamızı oluşturup, iki faklı dil desteğimizi de sağladığımıza göre uygulamamız burada sona ermiş oluyor. Yukarıda da belirtiğim gibi dil yapısı farklı olan bir dil için stil dosyasında da farklılık yapmak durumundasınız. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.


Etiketler:, , , , , ,

Bir Yorum Yazın