Mehmet VARIŞLI

Php İle Rss Beslemesi Oluşturma Ve Okuma

  • 5 sene önce, Mehmet VARIŞLI tarafından yazılmıştır.
  • 0 Yorum
  • Php,Web
  • 6.056

rss-phpMerhaba arkadaşlar, bu yazımda Php ile dinamik olarak rss beslemesi yapmayı ve bir rss beslemesinden verileri okumayı anlatacağım. Rss beslemeleri temelde bir XML dosyasıdır, amaçları da girilen son yazıları belirli kurallara göre listelermektir. Bu yazıyla kolayca haber akışınızı takipçilerinize ulaştıracağınız bir besleme sayfasına kavuşacaksınız. İlk olarak, rss beslemesinin yapısını göstererek konuya başlayacağım. Daha sonra veritabınından aldığımız verilerle sürekli güncelliğini koruyan bir rss sayfası oluşturacağız. Yazımın en sonunda da, şuanda sitemde bulunan rss beslememden, güncel konuları çekmeyi göstereceğim. Yazı biraz uzun gibi gelebilir size ama konuyu tam anlamıyla kapsaması ve eksik bir bölüm kalmaması için bu yolu tercih edeceğim.

Bir rss dosyasının yapısını incelediğimizde yaklaşık olarak yapısının yukarıdaki gibi olduğunu görüyoruz. Bazı siteler <comment> gibi ilave etiketlerde ekliyorlar ama temel yapısı aşağı yukarı bu diyebilirim. Yapısını anladıktan sonra, dinamik bir rss sayfasının nasıl yapılacağını gösterebilirim.

Biz burada son 10 kaydı listeledik. Siz kendinize uygun olarak değiştirebilirsiniz fakat 10-15 kayıtın ideal bir rakam olduğunu belirtmeden geçmeyeyim. Bir de buradaki tarih etiketinin değerinin doğru olduğuna emin olun. Yani, veritabanınıza tarihleri timestamp olarak keydettiyseniz, bu değerleri yukarıda gösterdiğim tarih yapısına çevirmeyi unutmayın. Son olarak Php ile rss okumayı da anlatarak yazımı tamamlayayım.

Yukarıda ise sitemin haber kaynağında bulunan yazıları dinamik olarak okuyup, listeledim. Siz bunu kolayca başka sitelerin haberlerini çekmek için de kullanabilirsiniz. Önemli olduğunu düşündüğüm haber kaynağı konusunu da detaylıca işleyerek bir yazımızın daha sonuna gelmiş olduk. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle, hoşçakalın.


Etiketler:, , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın