HTML5 Geolocation Api ile Sürekli Konum Takibi

  1. Ana Sayfa >
  2. Javascript >
  3. HTML5 Geolocation Api ile Sürekli Konum Takibi
  • Mehmet
  • 3 Mart 2023
HTML5 Geolocation Api ile Sürekli Konum Takibi

navigator.geolocation.watchPosition() yöntemi, kullanıcının konumunu sürekli olarak izlemek için kullanılabilir. İşlev, kullanıcının konumu değiştiğinde belirtilen bir geri çağrı işlevini çağırır. Aşağıda basit bir örnek verilmiştir:

Bu örnekte, konumTakibi() işlevi navigator.geolocation.watchPosition() yöntemini çağırır. Bu yöntemin üç parametresi vardır:

Birinci parametre, konum güncellendiğinde çağrılacak işlevdir. Bu örnekte, konumGuncelle() işlevi, yeni konum bilgilerini konsola yazdırır.
İkinci parametre, konum alınırken bir hata oluştuğunda çağrılacak işlevdir. Bu örnekte, konumHatasi() işlevi, hata kodunu konsola yazdırır.
Üçüncü parametre, seçeneklerdir. Bu örnekte, enableHighAccuracy özelliği, mümkün olduğunda en doğru konumu almak için yüksek hassasiyetli konum özelliklerini etkinleştirir. maximumAge özelliği, önbellekteki son konum verilerinin maksimum yaşını belirler. timeout özelliği, konum bilgilerinin alınması için maksimum süreyi belirler.

Bu örnekte, kullanıcının konumu her değiştiğinde konumGuncelle() işlevi çağrılacak ve yeni konum bilgileri konsola yazdırılacaktır. Konum alınamadığında, konumHatasi() işlevi hata kodunu konsola yazdıracaktır.

[box type=”info”]
Bu yöntemin kullanımı, kullanıcının özgürlüğü ve gizliliği açısından dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır.
[/box]

BENZER YAZILAR

HTML JQUERY Document Key Press

Mehmet 9 Mart 2023
Basit Barkod Tarayıcı: HTML ve JavaScript ile Yapımı Bugün, size adım adım bir basit barkod tarayıcı uygulamas...